آخرین تحولات بازارهای جهانی پیش از کریسمس

بازارهای سهام امریکا با واکنش منفی به لحن مشدد پاول در دنبال کردن سیاست های انقباضی برای مدت طولانی تر دومین هفته ی متوالی را در دامنه قرمز تابلو به پایان رساندند و انتظار می رود که شروع سردی در هفته ی جدید داشته باشند.

به گزارش اکوایران، با نزدیک شدن به تعطیلات کریسمس تقویم اقتصادی بر آخرین رویدادهای مهم سال ۲۰۲۲ تمرکز دارد. از میان نشست های بانک های مرکزی ژاپن آخرین جلسه را برگزار خواهد نمود. علاوه بر این در شرایطی که رالی کریسمس در بازارهای جهانی تحت تاثیر لحن انقباضی فدرال رزرو قرار گرفتهُ نگرانی های رکودی دوباره قد علم کرده اند و سرمایه گذاران با دقت آخرین گروه از گزارش های مربوط به داده های مسکن ایالات متحده و شاخص های اعتماد مصرف کننده را دنبال می کنند تا بتوانند تصویر روشن تری از فشار نگرانی های رکودی را در مدل های مالی خود برای سال جدید لحاظ نمایند.

بانک مرکزی ژاپن

در حالی که بانک های مرکزی در غرب جهان در سیاست های انقباضی از هم سبقت می گیرند انتظار می رود بانک مرکزی ژاپن کماکان به به رویه ی انبساطی خودش ادامه دهد و در آخرین نشست سال نیز نرخ بهره ی منفی ۰.۱ درصد را بدون تغییر نگه دارد. این در شرایطی است که نرخ تورم فزاینده ی جهانی دامنه خودش را به ژاپن هم گسترش داده و در آخرین داده های منتشر شده با رسیدن به رمورد ۳.۶ درصدی رشد عمومی قیمت ها را به قله چهل ساله اش رسانده است. کماکان افزایش قیمت انرژی و مواد غذایی مهم ترین محرک های تورم هستند. داده های تورمی ماه نوامبر دو روز پس از نشست بیست دسامبر یعنی در روز پنجشنبه منتشر خواهند شد و انتظار می رود که شاهد یک رشد دیگر در شاخص قیمت مصرف کننده باشیم. با این وجود سطح تورم در ژاپن کماکان بسیار کمتر از آن چیزی است که در اروپا و ایالات متحده شاهد آن می باشیم.

هفته آرام اروپا

بانک مرکزی اروپا هفته گذشته نرخ بهره را بار دیگر ۵۰ واحد اساسی افزایش داد و بنظر می رسد با فرونشستن تب و تاب پیش بینی ها بازارها با نوسان کمتری به استقبال هفته جدید بروند. یکی از اصلی ترین دلایلی که منجر به ادامه مسیر سیاست های انقباضی توسط بانک مرکزی اروپا شد این بود که سرعت کند شدن اقتصاد بویژه بهبود نسبی شاخص های مربوط به رشد اقتصادی در کل منطقه یورو و موتور محرک آن یعنی آلمان در سه ماهه چهارم رو به کاهش گذاشته است. و این چیزی است که سرمایه گذاران انتظار دارند در گزارش شاخص فضای کسب و کار Ifo آلمان مشاهده کننده. پیش بینی می شود این شاخص پس از ریزش به زیر سطح مهم ۱۰۰ واحد با قدری بهبود در ماه نوامبر از ۸۶.۳ به ۸۷.۴ رسیده باشد. علاوه براین شاخص PMI که هفته قبل منتشر گردید نشان داد که قدری در بخش تولید شاخد بهبود هستیم. این گزارش ها در مجموع به آن معنا نیستند که بحران اقتصادی کاملا برطرف شده بلکه تنها نشان می دهند که حرکت اقتصاد به سمت رکود آن شتاب اولیه اش را از دست داده و در نهایت بانک های مرکزی این شانس را خواهند داشت تا با در س گرفتن از اشتباهات گذشته شان بتوانند گام موثری در راستای مهار تورم فزاینده یی که حالا دورقمی شد بردارند.

داده های مسکن ایالات متحده

یکی از معیارهای قابل اهمیت برای رصد میزان آسیبی که اقتصاد از رشد تاریخی نرخ های بهره خورده توجه به داده های بازار مسکن ایالات متحده است. خوشبختانه گزارش های این هفته می تواند قبل از پایان سال سرنخی در این باره به معامله گران بدهد. تا اینجا در ماه اکتبر افزایش نرخ بهره وام های مسکن موجب شده تا میزان فروش خانه به پایین ترین کف نه ماه اش برسد در همین حال میزان ساخت و سازها هم با رسیدن به پایین ترین سطح دو سال و نیم اخیر بسیاری از سرمایه گذاران بازار مستغلات و املاک را نگران کرده است.

علاوه بر این شاخص اعتماد مصرف کننده و میزان رشد درآمد شخصی و قابل تصرف خانوار هم روز جمعه منتشر می گردد که می تواند سنجش نهایی برای اندازه گیری واکنش خانوارها به تورمی باشد که اگر چه از سرعت رشدش کاسته شده ولی بنظر می رسد فشارش برای مدت طولانی بر شانه های اقتصاد جهانی سنگینی نماید.

کارشناسان آداک آماده ارائه مشاوره رایگان و پاسخگویی به سوالات شما در مورد انواع سرمایه گذاری هستند.

جشنواره سرمایه‌های میلیاردی آداک
فقط تا نیمه شهریورماه

بهترین تصمیم پرسود تابستانی خود را بگیرید‌ و خالق یک کسب وکار جدید باشید…

با تضامین ملکی و محضری مطمئن

✅ شرعی        ✅ پرسود        ✅ قانونی

× WhatsApp