آیا سرمایه‌گذاری در مسکن سودآور است ؟

سرمایه‌گذاری در مسکن

فهرست مطالب

اگر پای صحبت افراد کهنه کار و قدیمی بنشینید اکثر آنها بهترین و سودآورترین نوع سرمایه گذاری را سرمایه گذاری در مسکن میدانند. اما این نوع سرمایه‌گذاری به همان اندازه که پرسود بوده و منجر به افزایش درآمد می‌شود، ریسک بالایی هم دارد. بطور کلی برای سرمایه گذاری در بازار مسکن باید دیدی باز و تحقیقاتی گسترده انجام داد تا نه تنها سرمایه‌تان را حفظ کرده بلکه به ارزش آن نیز بیافزایید. از طرفی باید پذیرفت؛ بدون برنامه ریزی، آماده سازی و مدیریت، محقق کردن چنین خواسته‌ای امکان پذیر نیست.

امروزه بازار مسکن قیمت‌هایی نوسانی رو به بالا دارد، پس پیدا کردن ملکی با قیمتی پایین‌تر از بازار، یک موفقیت بزرگ به حساب می‌آید. اما حواستان باشد برای خرید ملک در محله مدنظر به خوبی تحقیق کنید. زیرا سودجویان زیادی در بازار مسکن مشغول به فعالیت‌اند و ملک‌هایی را با قیمت پایین به چندین نفر میفروشند! از طرفی خرید ملک آن هم با قیمت پایین به معنی سرمایه گذاری مطمئن و موفق نیست! قصد خالی کردن دل‌تان آن هم زمانی که تصمیم به سرمایه گذاری در مسکن گرفته‌اید را نداریم. صرفا میخواهیم با بیان تمامی مواردی که در این مسیر باید به آن توجه کنید، دید کاملی از آنچه پیش روی شماست در اختیارتان بگذاریم. پس با ما همراه باشید.

تاثیر اقتصاد بر شرایط بازار مسکن

یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین سوالاتی که در این مسیر وجود دارد این است که اوضاع اقتصادی تا چه اندازه میتواند بر شرایط بازار مسکن تاثیر بگذارد. ببینید، یک عامل عمده که ارزش املاک و مستغلات را تعیین می‌کند، سلامت اقتصاد است! شاخص‌های دیگر مثل تورم، نوسانات نرخ، داده‌های اشتغال، نرخ وام مسکن و غیره هم جزء معیارهای اندازه‌گیری به حساب می‌آیند.

اما در این میان سرمایه گذاری در مسکن ارتباط مستقیم میان خریدار و هزینه‌های مصرف کننده است. افراد با خرید ملک، اعتماد به نفس بیشتری پیدا می‌کنند و با پایین آمدن قیمت خانه، زنگ خطر در گوششان به صدا درمی‌آید. پس به سراغ کاهش هزینه‌های خود میروند و از انجام سرمایه‌های شخصی انصراف می‌دهند.

به عبارت ساده‌تر؛ بازار مسکن بسیار دیتر از سایر بازارها تحت تاثیر عوامل بیرونی قرار میگیرد. زمانی که اقتصاد دوران رکود خود را طی کند، سرمایه گذاری در مسکن خطرناک است. زیرا آمار خرید و فروش پایین می‌آید و کسی حاضر نیست ملک خود را از دست بدهد. این درحالی‌ست که با افزایش قیمت‎ها مردم همواره در حال خرید و فروش هستند و شما نیز به عنوان سرمایه گذار میتوانید به این بازار وارد شوید.

مزایای سرمایه گذاری در مسکن

وضعیت بازار مسکن هیچگاه قابل پیش بینی نیست و چه بسا در بسیاری از مواقع در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. اما چه دلیل این همه محبوبیت و جذابیت سرمایه گذاری در مسکن چیست؟ چرا ثروتمندان این نوع سرمایه گذاری را به سایر سرمایه‌گذاری‌ها ترجیح می‌دهند؟

 • نیازی به دانش‌های تخصصی خیلی زیاد نیست
 • قدمت بالایی داشته و اکثر افراد بازار مسکن را می‌شناسند
 • نیاز به مسکن همواره وجود دارد
 • کسب سود از روش خرید ملک
 • تنوع خانه‌ها (نوساز، بازسازی و خرید و فروش)

معایب سرمایه گذاری در مسکن

حال که مزایای سرمایه گذاری در مسکن را میدانید؛ قصد داریم از معایب آن نیز بگوییم. مگر میشود یک بازار سرمایه گذاری هیچ عیبی نداشته باشد و همواره سودآور باشد! اگر چنین بود که دیگر کسی سراغ سایر بازارهای سرمایه نمیرفت!

 • نیاز به سرمایه زیاد
 • رقابت بالا
 • دیرنقدشوندگی سرمایه گذاری در بازار مسکن

میتوان گفت؛ زمانی که هیچ نوع سودی در بازار وجود نداشته باشد، تمرکز بر روی بازار مسکن میتواند سود خوب و قابل توجهی را به حساب سرمایه گذاران واریز کند. چه بسا که گاهی میتوان همزمان چندین نوع سود را از بازار املاک بدست آورد. همین مسائل باعث شده تا سرمایه گذاری در مسکن منحصر به فردتر از هر سرمایه گذاری دیگر باشد و افراد را در کوتاهترین زمان از فرش به عرش برساند.

اصول سرمایه گذاری در بازار املاک و مستغلات

این نصیحت را از جانب ما همواره به همراه داشته باشید و آویزه گوش خود کنید؛ خرید ملک ضعیف در یک منطقه پر رونق صد برابر بهتر از خرید ملک قوی در یک منطقه کم رونق است. منظور این است که حتی اگر خانه‌ای قدیمی و کلنگی را در منطقه‌ای کلنگی خریداری کنید بسیار سودآور از خرید خانه‌ای نوساز در منطقه‌ای کم رونق است. چه بسا که با بازسازی آن خانه کلنگی بتوانید سال‌ها سود را به حسابتان واریز نمائید.

با این حال اصول سرمایه گذاری در بازار املاک به شرح زیر است:

 • تحلیل درست و اصولی

هیچگاه بدون تحلیل وارد بازار مسکن نشوید. شما باید قیمت خانه در ماه‌های مختلف را مورد بررسی قرار دهید و حتی جهش‌های اقتصادی را زیر نظر بگیرید تا سرمایه گذاری شما توجیه پذیر شود.

 • تحقیق

مگر بدون تحقیق میتوان خانه خرید؟ قبل از هرگونه سرمایه گذاری تصمیم بگیرید که مثلا در کدام منطقه از تهران قصد خرید خانه را دارید. در این میان اما تعیین بودجه نیز حائز اهمیت است. برخی امکانات و دسترسی به مترو و سایر مسائل برایشان حائز اهمیت است و برخی دیگر صرفا به پررونق بودن منطقه توجه دارند. شما نیز برای سرمایه گذاری نیز باید این مسائل را لحاظ کنید.

 • انتخاب

پس از عبور از دو مرحله بالا حال نوبت به انتخاب میرسد. خانه‌ای را انتخاب کنید که با بودجه شما تطابق داشته باشد و از طرفی در منطقه‌ای که دوست دارید واقع شده باشد. در این صورت تماما از سرمایه گذاری خود لذت خواهید برد.

چه چیزهایی باعث میشود سرمایه گذاری در املاک را انتخاب کنیم؟

سرمایه گذاری درست، دارایی را افزایش می‌دهد و به ثروت شما می‌افزاید. نگاهی به زندگی ثروتمندان جهان بیاندازید، اکثر آنها سرمایه گذاری‌های کلانی را در املاک و مستغلات انجام داده‌اند. اما  برای حضور در این بازار مسائلی دخیل است:

 • تورم
 • ارزش
 • اجاره

درواقع این نیروهای محرک سرمایه گذاران را وادار می‌کند برای حفظ ارزش سرمایه خود به سرمایه گذاری در مسکن روی آورند.

و در آخر

در این مقاله تلاش کردیم مسائل و نکات مهمی که برای سرمایه گذاری در مسکن باید به آن توجه داشته باشید را شرح دهیم. حال دیگر همه چیز به خودتان بستگی دارد. اینکه قصد سرمایه گذاری با چه میزان بودجه‌ای را دارید یا اینکه اصلا بودجه شما کفاف خرید ملک آن هم با قیمت‌های سرسام‌آور امروزی را می‌دهد یا خیر!

با این حال خود را در این مسیر تنها نبینید. میتوانید با کارشناسان و متخصصان هلدینگ آداک ارتباط برقرار کنید و تمامی ابهامات ذهنی‌تان را بیان نمائید. آنها راهنمایی‌های کامل و جامعی را در این زمینه و برای ورود به بازار مسکن در اختیار شما قرار خواهند داد.

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به بخش تماس با ما بروید.

جشنواره سرمایه‌های میلیاردی آداک
فقط تا نیمه شهریورماه

بهترین تصمیم پرسود تابستانی خود را بگیرید‌ و خالق یک کسب وکار جدید باشید…

با تضامین ملکی و محضری مطمئن

✅ شرعی        ✅ پرسود        ✅ قانونی

× WhatsApp