اصول مدیریت سرمایه در بازارهای مالی

مدیریت سرمایه

فهرست مطالب

وقتی افراد میخواهند درخصوص سرمایه‌گذاری و انواع روش‌های مرتبط با آن صحبت کنند، مدیریت سرمایه مقوله مهمی‌ست که به آن تاکید شده و آن را اساس و پایه موفقیت در این مسیر می‌دانند. درواقع مدیریت صحیح سرمایه نوعی استراتژی‌ست که براساس اهداف، روحیات و شخصیت هر سرمایه‌گذار متفاوت خواهد بود. چه بسا که حتی سن افراد و میزان سرمایه‌ای که به بازارهای مالی وارد می‌کنند نیز میتواند در چگونگی این مدیریت تاثیر بگذارد. مسلما افراد مسن‌ برخلاف جوان‌ترها محتاط‌تر بوده و ریسک کمتری را متقبل می‌شوند! به خاطر بسپارید؛ مهم‌ترین هدفی که در پس مدیریت سرمایه نهفته، بقای آن و همچنین رسیدن به سود و افزایش سرمایه است.

مدیریت صحیح سرمایه همان دانشی‌ست که اگر به درستی بکار گرفته شود، نه تنها بقای سرمایه را به دنبال دارد، بلکه سودآوری و افزایش سرمایه را نیز به همراه خواهد داشت. از همین‌رو آموختن چگونگی مدیریت آن با توجه به مدل‌های سرمایه گذاری، امری واجب است.

با توجه به این تفاسیر و اهمیت بالای این مدیریت، در نظر داریم در ادامه این مقاله بطور مفصل در این خصوص صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید.

چرا مدیریت سرمایه اهمیت دارد؟

نگاهی کوتاه به شاخص بازار سهام به ما میگوید که این بازار در طی چند سال اخیر رشد چشمگیری داشته و سرمایه گذاران با هر میزان سرمایه‌ای اعم از خرد و کلان و با هر میزان تخصص و مهارتی وارد آن شده‌اند. هر چند که همواره توصیه می‌شود برای حضور در بازارهای مالی حتما با متخصصان و کارشناس این بازارها مشورت نمائید. شاید روش‌های مطمئن و کم ریسک زیادی در این بازارها وجود داشته باشد اما بسیاری ترجیح‌شان بر این است که خودشان این معاملات را برعهده گیرند و ریسک انجام این کار را به جان بخرند.

اما بگذارید بطور واضح و روشن بگوییم؛ برای تجربه یک سرمایه گذاری آگاهانه و صدالبته موفق، باید قبل از ورود به بازارها نسبت مفاهیمی نظیر تحلیل تکنیکال، روانشناسی، تحلیل بنیادی و البته مدیریت سرمایه اطلاعات کاملی بدست آورید. خصوصا مدیریت صحیح سرمایه که در بقای شما نقشی اساسی و انکارناپذیر داشته و به نوعی تضمین کننده حفظ و رشد سرمایه شماست.

اصل مهم مدیریت صحیح سرمایه

اغلب کسانی که به دنیای سرمایه گذاری ورود می‌کنند، رویای ثروتمند شدن آن هم در مدت زمان کوتاه را در سر دارند. متاسفانه برای چنین افرادی نمیتوان ریسک پذیری را توصیف کرد و اصلا این واژه برای آنها تعریف نشده است! آنها در محاسبات ذهنی‌شان صرفا به سود فکر می‌کنند و قصد دارند جا پای حرفه‌ای‌ها و سرمایه گذارانی که همواره در حال سود هستند بگذارند. اما متاسفانه به دلیل عدم آگاهی نسبت به مدیریت سرمایه و پذیرش ریسک‌های متعدد، در نهایت سرمایه‌شان و حتی زندگی‌شان را نابود می‌کنند.

مهم‌ترین تمایزی که بین سرمایه گذاران حرفه‌ای و سایر معامله گران وجود دارد، رعایت اصل مدیریت سرمایه‌ست. آنها نسبت به فرمول‌های پیچیده ریاضی آگاهند و درس‌شان را به خوبی آموخته‌اند و میدانند و در هر یک از لحظات و اتفاقات بازار باید چه اقداماتی انجام دهند تا سودشان چند برابر شود یا اینکه دچار ضرر نشوند.

مسلما تازه واردان برای رسیدن به چنین جایگاهی راه بسیار درازی را در پیش دارند.

عوامل تاثیرگذار در مدیریت سرمایه

برای اینکه بتوانید یک مدیریت موفق سرمایه را تجربه کنید و میزان ریسک موجود را به حداقل برسانید، روش‌های بسیار متعددی وجود دارد. روش‌هایی مثل تعیین حد سود و زیان، شناخت کامل بازار، کنترل احساسات و همچنین مشخص نمودن یک سیستم معاملاتی مشخص. حال در ادامه میخواهیم بطور مفصل درخصوص برخی از آنها صحبت کنیم.

  • شناخت بازار

باید بازاری که قصد فعالیت در آن را دارید بشناسید. این مرحله مهم‌ترین مرحله قبل از ورود به دنیای سرمایه‌گذاری‌ست. هر بازاری قوانین و پیچیدگی‌های خاص خود را دارد که شناخت آنها بر سرمایه گذار الزامی‌ست زیرا در نهایت منجر به مدیریت و افزایش سرمایه خواهد شد. برای شناخت و مدیریت بهتر سرمایه میتوانید از اصول پایه و روش‌های تحلیل مثل تحلیل تکنیکال استفاده کنید. یا اینکه به سراغ مشاوران و متخصصان هلدینگ آداک بروید آنها با سال‌ها فعالیت و کسب تجربه در این عرصه، راهنمایی‌های کامل و دقیقی را به شما ارائه خواهند داد.

  • تعیین سیستم معاملاتی

میتوان گفت؛ مهم‌ترین تفاوت بین سرمایه گذاران موفق و سرمایه گذاران معمولی، روشی‌ست که برای معاملات خود انتخاب می‌کنند. دلیل این مسئله هم به حجم انبوه اطلاعات و روش‌های متفاوتی‌ست که در این مسیر وجود دارد. مسلما یادگیری تمامی روش‌ها امکان‌پذیر نیست. از همین‌رو یادگیری و انتخاب روشی که بیشترین تطابق را با روحیات آنها دارد، بهترین گزینه موجود است.

  • مشخص کردن حد سود و زیان

بازارهای سرمایه جزء بازارهای پرریسک هستند و وقتی تصمیم به ورود به آنها میگیرید باید بدانید که هیچ سرمایه گذاری ۱۰۰ درصدی وجود ندارد. پس مشخص کردن حد سود و زیان جزء مواردی‌ست که به مدیریت صحیح سرمایه کمک می‌کند و اجازه می‌دهد تا مدت‌ها در بازار بمانید و سودآوری داشته باشید. البته مشخص کردن این بازه بسیار حیاتی‌ست و اغلب هر کسی توانایی انجام آن را ندارد. توصیه ما این است که حتما در این راستا با مشاوران و متخصصان کارآزموده مشورت نمائید. این مسئله مانع ضررهای هنگفت در زمان نامناسب بودن وضعیت بازار خواهد شد.

  • کنترل احساسات

متضرر شدن بخشی جدایی‌ناپذیر از سرمایه گذاری به حساب می‌آید و هیچ ارتباطی هم به باتجربه یا بی‌تجربه بودن افراد ندارد. برخی عوامل خارج از کنترل بوده و نمیتوان هیچ کاری برای آنان کرد. از همین رو برای اینکه بتوانید سرمایه‌تان را به بهترین شکل ممکن مدیریت کنید، باید به کنترل احساسات پرداخته و از تصمیمات احساسی بپرهیزید. حتی اگر هم دچار ضرر شدید، اعتماد به نفس خود را حفظ کرده و شتاب زده عمل نکنید.

نتیجه گیری

اگر که میخواهید به عنوان یک سرمایه گذار موفق وارد بازار سرمایه شوید، در ابتدا مشخص کنید که چه نوع معامله گری هستید و به چه سبک معاملاتی علاقه دارید. این مسئله به شما کمک می‌کند تا یک استراتژی معاملاتی درست و اصولی که منجر به حفظ و مدیریت سرمایه می‌شود، تعیین کنید. سرمایه گذاران حرفه‌ای دقیقا آن افراد کاملا محتاط و ریسک گریزی هستند که زمانی به یک معامله ورود می‌کنند که ریسک آن درصد ناچیزی باشد.

بگذارید خیالتان را راحت کنیم؛ در مدیریت سرمایه، هیچ استراتژی نمیتواند نتیجه بخش باشد اگر سرمایه گذار قوانین و اصول موجود را نادیده بگیرد!

کارشناسان آداک آماده ارائه مشاوره رایگان و پاسخگویی به سوالات شما در مورد انواع سرمایه گذاری هستند.

جشنواره سرمایه‌های میلیاردی آداک
فقط تا نیمه شهریورماه

بهترین تصمیم پرسود تابستانی خود را بگیرید‌ و خالق یک کسب وکار جدید باشید…

با تضامین ملکی و محضری مطمئن

✅ شرعی        ✅ پرسود        ✅ قانونی

× WhatsApp