اهمیت افق زمانی در سرمایه‌گذاری نوین

سرمایه گذاری نوین

فهرست مطالب

چطور میتوان به یک سرمایه‌گذاری، لقب سرمایه گذاری نوین و موفق را داد؟ معمولا مشخص بودن افق‌های زمانی و البته پایبندی به آن، مهم‌ترین شاخصه چنین سرمایه گذاری‌هایی‌ست. خصوصا اگر قصد شما حضوری فعال و کاملا حرفه‌ای در بازارهای مالی باشد، این مسئله بیش از پیش اهمیت پیدا می‌کند. زیرا تنها در اختیار داشتن افق زمانی‌ست که اهداف از قبل تعیین شده شما را به واقعیت تبدیل کرده و ارزش سرمایه‌تان را بالا میبرد.
پس برای حاصل کردن چنین نتایجی؛ باید اطلاعات‌تان را افزایش دهید، آموزش‌های مرتبط را دریافت کنید و با توجه به اهداف و سرمایه و روش‌های فعالیت‌تان، افق زمانی مناسب و معقولی را برای آن در نظر بگیرید. در ادامه میخواهیم توضیحات کامل‌تری را در خصوص این موضوع و اهمیت آن در تجربه یک سرمایه گذاری موفق شرح دهیم.

 

منظور از افق زمانی چیست؟

افراد به دلایل مختلفی به سراغ سرمایه گذاری می‌روند. برخی به دنبال حفظ ارزش پول خود هستند، برخی میخواهند به سود برسند و برخی دیگر فکر افزایش سرمایه یا اهدافی دیگر نظیر خرید خانه، خودرو و غیره را در سر دارند. مهم اینجاست که برای محقق کردن این نوع از اهداف، باید مدت زمانی مشخص طی شود که از آن در سرمایه گذاری نوین، تحت عنوان «افق زمانی سرمایه گذاری» نام میبرند.
افراد زیادی را میشناسیم که پیش از آغاز فعالیت خود در این عرصه، تمامی اهداف و نیازهایشان را در داخل یک جدول نوشته و با توجه به اولویت‌های خود اقدامات لازم برای شروع سرمایه گذاری را آغاز کرده و در همان بازه زمانی مشخص شده به آن رسیده‌اند. البته گاها ابهاماتی نیز در این مسیر وجود دارد و اشتباهاتی هم رخ می‌دهد که تاخیرهایی را در محقق سازی اهداف به وجود می‌آورد. اما اگر به مسیر خود ایمان داشته باشید و از مشاوران و کارشناسان باتجربه مشورت بگیرید، میتوانید پس از مدتی، نتیجه سرمایه گذاری‌تان را ببینید.
آن چیزی که در راستای ترسیم افق زمانی اهمیت دارد، دانش صحیح و حساب شده برای چگونگی این ترسیم است. دانشی که بر پایه زمان‌های مرتبط با اهداف، بودجه، اندازه و بسترهای سرمایه گذاری بنا شده باشد.

 

 

چرا افق زمانی در سرمایه گذاری اهمیت دارد؟

افق زمانی در سرمایه گذاری نوین همان چارچوب زمانی‌ست تا شما را به اهداف مالی که در ذهن دارید میرساند. هیچ اهمیتی هم ندارد که اهداف‌تان کوتاه‌ مدت، میان مدت یا حتی بلند مدت باشد. چه بسا برخی افراد به دوران بازنشستگی مثلا به ۳۰ سال آینده خود فکر می‌کنند و برخی دیگر به فکر پرداخت قسط وام مسکن تا یکسال آینده هستند!
اندازه‌ هدف مالی شما اصولا طول مدت زمان افق زمانی در سرمایه گذاری‌تان را مشخص خواهد کرد. زیرا اهداف بزرگ‌تر و گران بهاتر به زمان بیشتری نسبت به اهداف روزانه نیاز دارند.
بسیاری افق زمانی در سرمایه گذاری را عامل مهم در اخذ تصمیم گیری‌های مهم استراتژیک سرمایه گذاری میدانند. از طرفی این مدت زمان سرمایه گذاری‌ست که مشخص می‌کند چه میزان ریسک میتواند دارایی‌ها و منابع شما را تحت تاثیر قرار دهد. بطور کلی هرچقدر رسیدن به یک هدف مالی طولانی‌تر شود، ریسک پذیری شما نیز بیشتر خواهد شد.

 

 

تاثیر ریسک در مشخص کردن بازه زمانی

اصولا دارایی‌هایی که در خطر ریسک بیشتر هستند، احتمال سودرسانی بیشتری دارند. همین مسئله زیان‌های احتمالی در طول بازه زمانی طولانی‌تر را جبران می‌کند. هرچقدر که مدت زمان شما کوتاه‌تر باشه، امکان اینکه ریسک کمتری را بپذیرید بیشتر است. البته بگذارید توصیه مهمی به شما کنیم؛ هیچگاه بیشتر از آن چیزی که میتوانید ریسک نکنید.

 

 

نباید سرمایه‌تان را به خطر بیاندازید

در نهایت هم افق زمانی در سرمایه گذاری شما تعیین می‌کند که برای چه میدت میتوانید از قدرتی که پول دارد به نفع خود استفاده کنید.

 

 

افق زمانی در سرمایه گذاری چه کاربردی دارد؟

سعی کنید به این پرسش پاسخ دهید؛ « به چه علتی سرمایه گذاری می‌کنید؟» مهم‌ترین هدف شما چیست؟ سعی کنید در واقع بینانه‌ترین حالت ممکن این پاسخ را برای ما بنویسید. حتی تاریخ‌هایی که میخواهید در آن مدت به میزان قابل توجهی سود برسید را نیز بنویسید. اگر بتوانید تنها ۵۰۰ هزار تومان در ماه پس انداز کنید؛ احتمالا نمیتوانید حتی به صورت قسطی هم یک ماشین ۲۰۰ میلیون تومانی بخرید. اما اگر این پس انداز را به ۱ میلیون تومان افزایش دهید، قضیه فرق می‌کند.
کافیست اهداف کوتاه مدت را بشناسید و برای همان زمان برنامه ریزی کنید، آن وقت است که یک سرمایه گذاری نوین را تجربه خواهید کرد. از افق زمانی اهدافتان در راستای تعیین برنامه تخصیص دارایی‌هایتان استفاده کنید.
معمولا برای اهدافی که برای محقق کردنشان به بالاتر از ۱۰ سال زمان نیاز است، دارایی‌های پرریسک‌تر را برای سرمایه گذاری در نظر بگیرید. اهداف ۳ الی ۱۰ سال کمی متعادل‌تر هستند و میتوان با یک ریسک مناسب، تضمین بهتری برای رسیدن به سود دریافت کرد. اما باز هم نباید محافظه کاری را کنار بگذارید. فراموش نکنید؛ به سراغ هر استراتژی که میروید باید بیشترین بازده ممکن را داشته باشد تا همان نتیجه‌ای که مدنظر دارید حاصل شود.

 

 

دسته بندی افق های زمانی

چشم انداز، یا افق زمانی به همان خواسته‌های شما اشاره دارد. خواسته‌ها نیز به جنبه‌های مختلفی تقسیم بندی می‌شوند که «اندازه» مهمترین آنها به شمار می‌آید. درواقع اندازه هدفی که در نظر دارید، انرژی، زمان و منابع را مشخص می‌کند!
همین مسئله باعث شده تا سه بازه زمانی را در اختیار داشته باشیم:
• کوتاه مدت ( کمتر از یکسال)
• میان مدت ( بیشتر از یک و کمتر از سه سال)
• بلند مدت بیشتر از سه سال

 

نتیجه‌گیری
مشخص کردن افق زمانی در سرمایه گذاری نوین میتواند به شما حتی در تعیین روش‌های سرمایه گذاری نیز کمک کند. اغلب یکی از سخت‎ترین و پیچیدگی‌های مسیر تعیین افق زمانی در سرمایه گذاری را ارزیابی صحیح میزان ریسک و سود حاصل از آن میدانند. اگر که هنوز چگونگی مشخص کردن این افق را نمیدانید، بهترین راهی که پیش روی شما قرار دارد، همکاری و مشورت گرفتن با مشاوران و کارشناسان هلدینگ آداک است. ما در این مسیر با راهنمایی‌های کامل و دقیق و با بررسی تمامی جوانب، اهداف شما را مورد ارزیابی قرار داده و با تعیین افق زمانی مشخص و مطابق با بودجه و بازاری که تمایل به حضور در آن دارید، مسیر درستی را پیش روی شما قرار خواهیم داد.
میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر به بخش تماس با ما مراجعه کنید.

جشنواره سرمایه‌های میلیاردی آداک
فقط تا نیمه شهریورماه

بهترین تصمیم پرسود تابستانی خود را بگیرید‌ و خالق یک کسب وکار جدید باشید…

با تضامین ملکی و محضری مطمئن

✅ شرعی        ✅ پرسود        ✅ قانونی

× WhatsApp