ایران یک منبع آب مخفی دارد؟

ایران یک منبع آب مخفی دارد؟

دبیر ستاد آب، اقلیم و محیط‌زیست معاونت علمی ریاست جمهوری گفت: نتایج یک تحقیق، حجم آب‌های شیرین زیر دریا را مقدار ۵۰۰۰۰۰ میلیارد کیلومتر مکعب تخمین زده که معادل مصرف شرب حدود ۵۵ هزار سال ایران است!

تسنیم: تشدید تنش‌های آبی در کشورهای مختلف و کاهش دسترسی به آب شیرین در سال‌های اخیر، کشورهای مختلف را به سمت تحقیق و استفاده از منابع آبی جدید برده است.

یکی از این منابع که کمتر به آن پرداخته می‌شود، آب‌های زیرزمینی فراساحلی شیرین و شور است که در زیر بستر دریاها در سراسر جهان مدفون شده است.

پیش‌تر، مطالعه‌ پژوهشگران مرکز ملی تحقیقات و آموزش آب‌های زیرزمینی استرالیا و دانشگاه فلیندرز نشان داد حجم این آب‌ها برابر ۵۰۰۰۰۰ کیلومتر مکعب آب شیرین است!

این ذخایر در طول صدها هزار سال گذشته، زمانی که به‌طور متوسط ​​سطح دریا بسیار پایین‌تر از امروز بود و خط ساحلی دورتر بود، تشکیل شده‌اند؛ بنابراین وقتی باران می‌بارید، آب به داخل زمین نفوذ می‌کرد و سطح آب را در مناطقی که امروزه زیر دریا هستند پر می‌کرد.

این اتفاق در سرتاسر جهان رخ داد و زمانی که حدود ۲۰۰۰۰ سال پیش یخ‌ها شروع به ذوب شدن کردند، سطح دریا بالا رفت و این مناطق توسط اقیانوس پوشانده شدند. بسیاری از سفره‌های زیرزمینی توسط لایه‌هایی از خاک رس و رسوب که در بالای آنها قرار دارد، از آب دریا محافظت می‌شدند و هنوز هم هستند.

در زمان انجام این تحقیق، دانشمندان توضیح دادند که سفره‌های آب شیرین زیرزمینی زیر دریا مشابه سفره‌های زیرزمینی هستند که بیشتر جهان برای آب آشامیدنی به آن متکی است و شوری آنها به اندازه‌ای کم است که به آب آشامیدنی تبدیل شوند.

آنها تأکید کردند: دو راه برای دسترسی به این آب وجود دارد؛ ساختن یک سکو در دریا و حفاری در بستر دریا و روش دوم حفاری از خشکی یا جزایر نزدیک به سفره‌های زیرزمینی.

در رابطه با این موضوع، دکتر محمد همت، دبیر ستاد آب، اقلیم و محیط‌زیست معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری در صفحه شخصی خود نوشت: بر اساس این مطالعه، یکی از نقاطی که این آب‌ها وجود دارند، زیر دریای عمان است؛ این میزان آبی که در تحقیق اشاره شده (۵۰۰۰۰۰ میلیارد کیلومتر مکعب)، معادل مصرف آب شرب حدود ۵۵ هزار سال ایران است!

 

جشنواره سرمایه‌های میلیاردی آداک
فقط تا نیمه شهریورماه

بهترین تصمیم پرسود تابستانی خود را بگیرید‌ و خالق یک کسب وکار جدید باشید…

با تضامین ملکی و محضری مطمئن

✅ شرعی        ✅ پرسود        ✅ قانونی

× WhatsApp