بهترین دفاع حمله است؛ سرمایه‌گذاری دفاعی یعنی چه؟

سرمایه‌گذاری دفاعی

فهرست مطالب

همیشه می‌گویند بهترین دفاع حمله ‌است. این کلیشه محبوبی بین مربیان فوتبال و ورزشی‌هاست. نه تنها فوتبالی‌ها بلکه اهالی سرمایه‌گذاری هم، مدت‌هاست که با این کلیشه آشنا هستند.
سرمایه‌گذاری دفاعی نوعی سرمایه‌گذاری است که به منظور دفاع از سرمایه در برابر آشفتگی‌های اقتصادی(ژئوپلیتیک) و نوسانات به‌کار گرفته می‌شود.
قبل از پاسخ به سوال، چگونه از سرمایه‌گذاری تدافعی استفاده کنیم، دلایل استفاده از این روش را باهم بررسی خواهیم کرد.
به گفته،ویراج دِسای(Viraj desai) یکی از مدیران ارشد شرکت سرمایه‌گذاری Ameritrade، منطق سرمایه‌گذاری تدافعی آماده شدن برای تحولات ژئوپلیتیکی است که خارج از کنترل سرمایه‌گذاران می‌باشد.
هنگامی که بازارهای مالی گستره تر نوسانات بالایی را تجربه می‌کنند، سبد سرمایه‌گذاران تدافعی نوسانات کمتری را نشان می‌دهد. سرمایه‌گذاری ‌های تدافعی براساس اصول کسب‌وکار ساخته می‌شوند؛ در بلند مدت بادوام و انعطاف پذیر هستند. در این مقاله به بررسی دو بازار مهم که می‌توان به روش تدافعی در آنها سرمایه‌گذاری کرد می‌پردازیم.

خدمات شهری و مصرف‌کنندگان

حتی اگر شرایط اقتصادی رو به وخامت بگذارد، مردم همچنان خانه‌ های خود را روشن و گرم نگه می‌دارند. مسواک می‌زنند، و به خانواده خود غذا می‌دهند و برای سایر مایحتاج زندگی هزینه می‌کنند. این‌ها بیانگر نیاز مبرم انسان‌ ها به انرژی و مواد اولیه است.
از جمله کسب وکار هایی که در دوران رکود اقتصادی هم، چرخه درآمدزایی بالایی دارند، و یا می‌توانند در دوران رکود گسترده بازار به سهامداران خود سود بپردازند، کسب وکار های تامین انرژی از جمله شرکت‌های آب و برق و گاز و تولیدکنندگان مایحتاج روزانه مردم (Consumer Staples) می‌باشند.
از سال ۱۹۹۰، نوسان سهام شرکتهای تولیدکننده کالای مصرفی ۱۴.۵٪ و تامین کنندگان انرژی ۱۷.۵٪ گزارش شده است(منبع خبرگزاری بلومبرگ). سرمایه‌گذاری در بازار تامین کنندگان انرژی و کالاهای ضروری، در شرایط سخت اقتصادی انتخابی برتر و یک نوع سرمایه‌گذاری تدافعی با سود معقول به حساب می‌آید.

چه زمان تدافعی سرمایه‌گذاری کنیم؟

سرمایه‌گذاران با توجه به میزان ریسک پذیری، اهداف بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت خود می‌توانند دارایی‌ های خود را در یک سبد سرمایه‌گذاری مناسب متشکل از بازارهای دوره‌ای و تدافعی سرمایه‌گذاری کنند.
این امر نیازمند آگاهی و دانش در حوزه بازار سرمایه داخلی و خارجی می‌باشد؛ علاوه بر استاندارد های شخصی، در راستای کسب سود و جلوگیری از ضرر، سرمایه گذاران باید شاخص های اقتصادی جهانی مثل نسبت قیمت/سود سهام، و تنش های ژئوپلیتیکی را در نظر داشته باشند.
اگر شاخص های اقتصادی نشانه هایی از ضعف را نشان می‌دهند، یا ارزش‌گذاری ها گران به نظر می‌رسند، و تنش‌ های سیاسی ادامه دارند وقت آن است در سبد سرمایه خود تغییر ایجاد کنید و استفاده از روش سرمایه‌گذاری تدافعی را مد نظر داشته باشید.

بیش از اندازه تدافعی سرمایه‌گذاری نکنید

برای اکثر سرمایه‌گذاران، استراتژی تدافعی بخش مهمی از برنامه‌ریزی مالی است. اما همچنان مراقب این نکته باشید که بیش از اندازه تدافعی بودن می‌تواند منجر به از دست رفتن فرصت ها در بازار هایی با پتانسیل رشد باشد. مدیریت به موقع سرمایه از پرریسک شدن و آهسته پیش رفتن بیش از اندازه دارایی شما جلوگیری می‌کند و باعث می‌شود در برابر هرگونه تغییری سنجیده عمل کنید.

چگونه می‌توان بهترین راه سرمایه‌گذاری را پیدا کرد؟

یکی از اهداف تیم مدیریت سرمایه آداک؛ برنامه ریزی شخصی سازی شده با رعایت تمام نکات سرمایه‌گذاری می‌باشد. سرمایه‌گذارانی که به دلیل مشغله‌ های متعدد، دانش و زمان کافی را برای انتخاب بهترین شیوه سرمایه‌گذاری در زمان مشخص ندارند و مهم‌ترین هدفشان از سرمایه‌گذاری، افزایش درآمد ماهانه است می‌توانند با مشورت کارشناسان آداک و سپرده‌گذاری حداقل مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان مناسب ترین راه سرمایه‌گذاری را انتخاب کرده و ماهانه سود معقول و شرعی را از آداک دریافت کنند.
برای شروع با پشتیبانان مجموعه آداک گستر الهام تماس گرفته و یا فرم ارتباط با پشتیبان سایت را تکمیل کنید. کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

جشنواره سرمایه‌های میلیاردی آداک
فقط تا نیمه شهریورماه

بهترین تصمیم پرسود تابستانی خود را بگیرید‌ و خالق یک کسب وکار جدید باشید…

با تضامین ملکی و محضری مطمئن

✅ شرعی        ✅ پرسود        ✅ قانونی

× WhatsApp