تفاوت صندوق سرمایه گذاری و سبدگردانی

صندوق سرمایه گذاری

فهرست مطالب

بسیاری از افرادی که تصمیم به فعالیت در بورس میگیرند پرسش‌های زیادی را مطرح کرده که یکی از مهم‌ترین‌ آنها، تفاوت صندوق سرمایه گذاری و سبد گردانی است. اگر به فعالیت در این بازار علاقمند باشید حتما درخصوص روش‌های مستقیم و غیرمستقیم سرمایه گذاری چیزهای زیادی شنیده‌اید. درواقع با توجه به ضرورت بالا بودن دانش و تجربه در این حوزه، آن دسته از افرادی که آشنایی چندانی با این بازار ندارند به سراغ روش‌های غیرمستقیم رفته که صندوق های سرمایه گذاری و سبدگردانی از جمله معروف‌ترین آنهاست.
اما این دو روش چه تفاوتی با یکدیگر دارند و چطور باید از آنها برای رسیدن به سود بیشتر استفاده نمود؟ در این مقاله قصد داریم با توجه به اهمیت بالای این موضوع و فراگیر شدن‌شان، توضیحاتی را در این خصوص شرح داده و از تفاوت‌شان بگوییم. پس با ما همراه باشید.

 

منظور از سرمایه گذاری غیرمستقیم چیست؟

به عقیده بسیاری از سرمایه گذاران و فعالان حوزه سرمایه گذاری، بازار سرمایه ایران توانایی و بازدهی بیشتری نسبت به بازارهای موازی دارد و همین مسئله عاملی بوده تا افراد عادی بخواهند از پتانسیل‌های آن بهره مند شوند. بطور کلی هم دو روش برای سرمایه گذاری در بورس وجود دارد:
روش اول: سرمایه گذاری مستقیم که شامل خرید سهام و تشکیل سبد شخصی است.
روش دوم: سرمایه گذاری غیرمستقیم که بهره گیری از ابزارهای سرمایه گذاری واسطه را شامل می‌شود.

معمولا افرادی به سراغ سرمایه گذاری مستقیم میروند که از دانش مالی و اقتصادی مناسبی بهره مند هستند. علاوه بر این به خوبی بازارهای مالی را زیر نظر گرفته و رصد می‌کنند و با تحلیل دقیق و وضعیت سهام شرکت‌ها، بهترین سرمایه گذاری را انجام می‌دهند. در غیراینصورت سرمایه گذاری غیرمستقیم گزینه مناسب‌تری برای افراد است.
در سرمایه گذاری غیرمستقیم، سرمایه گذاران از خدمت شرکت‌های سبدگردان استفاده کرده یا به خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری مختلط و سهامی روی می‌آورند.
در ادامه به شرح مفصل هرکدام از این روش‌ها خواهیم پرداخت.

 

منظور از سبدگردانی چیست؟

سبدگردانی برای آن دسته از افرادی مناسب است که به سرمایه گذاری نگاهی بلند مدت دارند و به خوبی با ریسک‌های سرمایه گذاری در بازار بورس آشنااند. به هیچ عنوان این روش را برای آنهایی که به دنبال کسب سودهای فوری‌اند توصیه نمی‌کنیم زیرا خواسته‌شان امکانپذیر نیست.
در حال حاضر در بازار سرمایه ایران، شرکت‌هایی هستند که توانسته‌اند مجوز سبدگردانی و ارائه مشاوره‌های سرمایه گذاری را دریافت کنند. اشخاص حقیقی هم میتوانند با مراجعه به این قبیل شرکت‌ها، قرارداد سبدگردانی ببندند. درواقع در این روش، افراد سرمایه‌شان را در اختیار سبدگردان قرار داده و با تکیه به دانش و تجربه‌ آنها در بازارهای مالی، به خرید و فروش سهام میپردازند.
نیازی هم نیست نگران سرمایه‌تان باشید زیرا سبدگردان‌ها، کارشناسان باتجربه‌ای هستند که با در نظر گرفتن تمامی عوامل نظیر ریسک‌های موجود، میزان سرمایه و غیره، سبد سهام را تشکیل می‌دهند. نکته قابل توجه اینجاست که در این روش، سرمایه گذار صرفا کد بورسی خود را در اختیار سبد گردان قرار می‌دهد و سبد سهامی توسط سبدگردان تشکیل می‌شود. یعنی عملا تحت مالکیت شخص سرمایه گذار است و سبد گردان صرفا نماینده اوست. میتوانید برای شروع این روش سرمایه گذاری در بازار بورس، روی متخصصان هلدینگ آداک حساب باز کنید. آنها به خوبی شما را در این مسیر راهنمایی خواهند کرد.

صندوق سرمایه گذاری را بشناسید

صندوق سرمایه گذاری همانطور که از اسمش پیداست، واسطه‌هایی هستند که سرمایه‌های کوچک را جمع‌آوری کرده و در انواع اوراق بهادار اعم از سهام، اوراق دولتی، حق تقدم و غیره سرمایه گذاری می‌کنند. این صندوق‌ها با توجه به پیشرفت‌ها و استقبال بی نظیر مردم، در حال حاضر انواع مختلفی دارند که هرکدام از آنها دارای ویژگی منحصر به فرد خود بوده و برای عده‌ای خاص مناسب است.
در روش غیرمستقیم صندوق سرمایه گذاری، سرمایه گذار تعدادی از واحدهای صندوق را خریداری کرده و سرمایع گذاری در بورس را تجربه می‌کند. نکته مهم اینجاست؛ چه به سراغ صندوق‌های سرمایه گذاری بروید و چه از روش سبدگردانی استفاده کنید، در بلند مدت است که نتیجه مناسب و آن بازدهی که به دنبالش هستید را بدست خواهید آورد.

با این حال میتوان صندوق سرمایه گذاری را به ۲ دسته تقسیم بندی کرد:
• صندوق‌هایی با درآمد ثابت: این صندوق‌ها را میتوان به سپرده‌های بانکی که سودهای ماهانه پرداخت می‌کنند تشبیه کرد. اما با این تفاوت که یک الی دو درصد بیشتر از سود بانکی را ارائه می‌دهند.
• صندوق‌هایی سهامی: براساس آخرین آمار منتشر شده، بخش بسیار عمده‌ای از دارایی این صندوق‌ها از سهام و حق تقدم تشکیل شده که معمولا پرداخت سود ماهانه ندارند و سرمایه گذار با افزایش یا کاهش ارزش سهام، سود و زیان خود را محاسبه می‌کند.
به خاطر بسپارید: هر صندوق سرمایه گذاری از تعدادی «واحد» تشکیل شده که قیمتی مشخص و از قبل تعیین شده دارند. البته که این قیمت به عوامل مختلفی وابسته‌ست و دستخوش تغییر می‌شود! درواقع همین تغییر قیمت‌هاست که سرمایه گذار میتواند سود و زیان خود را شناسایی کند.

 

اصلی‌ترین تفاوت سبدگردانی و صندوق های سرمایه گذاری

حال تقریبا به خوبی عملکرد این دو روش غیرمستقیم سرمایه گذاری در بورس را میدانید. اما مهم‌ترین مواردی که تفاوت میان این دو را رقم میزنند کدام‌اند؟
۱. در سبدگردانی، سرمایه گذار به طور مستقیم بر سرمایه خود مالکیت کرده و صرفا کد بورسی‌اش را برای انواع فعالیت در اختیار سبدگردان قرار می‌دهد. این درحالی‌ست که با خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری، سرمایه گذار مالکیت مستقیم خود را در سهام شرکت‌ها از دست می‌دهد. (اهمیت مالکیت مستقیم اینجاست که میتوانید در مجامع سالانه آن شرکت شرت کرده و از حق رای برخوردارید).


۲. تفاوت دوم به کارمزد بیشتر سبدگردانی اختصاص دارد. کاملا واضح است که خدمات ارائه شده در روش سبدگردانی بیشتر و البته اختصاصی‌تر بوده و این مسئله مشمول پرداخت کارمزد بیشتر به این شرکت‌هاست. البته در شرایطی که بازار سهام روند صعودی داشته باشد، استفاده از روش صندوق‌های سرمایه گذاری، منطقی‌تر به نظر می‌آید.


۳. یکی دیگر از تفاوت‌های میان سبدگردانی و صندوق های سرمایه گذاری، انعطاف پذیری بالای سبدگردانی‌ست. در صندوق‌های سرمایه گذاری امیدنامه‌ به گونه‌ای تنظیم شده که مشخص می‌کند چه وزنی از سبد برای کدام دارایی باید اختصاص پیدا کند. این درحالی‌ست که در سبدگردانی چنین محدودیت‌هایی وجود ندارد و سبدگردان میتواند با توجه به شرایط بازار و تحلیل‌هایی که انجام داده، وزن دارایی سبد سرمایه گذار را تغییر دهد. مثلا در دوره‌هایی که بورس رونق پیدا کرده، بخش عمده‌ای از سبد سهام را به این بخش اختصاص دهد و در دوره رکورد بورس به سراغ اوراق دولتی و سایر موارد برود.

و در آخر
در این مقاله تا حد امکان تلاش کردیم شما را با تفاوت بین صندوق سرمایه گذاری و سبدگردانی آشنا کنیم. در ابتدا به شرح مفصلی از نحوه عملکرد این روش‌های غیرمستقیم سرمایه گذاری پرداخته و در نهایت از تفاوت آنها گفتیم.
با این حال مسلما متوجه شده‌اید؛ هر کدام از روش‌های موجود ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارند و به روشی خاص به شما سود میرسانند. درواقع برای تصمیم گیری بهتر در ابتدا باید نیاز و هدفتان از سرمایه گذاری را مشخص کرده و سپس با مشورت گرفتن از افراد متخصص و فعال در این حوزه، بهترین روشی که سود قابل توجهی را هم برای شما به همراه دارد، انتخاب کنید.
توصیه داریم برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره‌ها و راهنمایی‌های کاربردی در این صنعت با متخصصان و کارشناسان هلدینگ آداک ارتباط برقرار کنید.

جشنواره سرمایه‌های میلیاردی آداک
فقط تا نیمه شهریورماه

بهترین تصمیم پرسود تابستانی خود را بگیرید‌ و خالق یک کسب وکار جدید باشید…

با تضامین ملکی و محضری مطمئن

✅ شرعی        ✅ پرسود        ✅ قانونی

× WhatsApp