جزئیات مالیات گرفتن از کارت به کارت کردن

جزئیات مالیات گرفتن از کارت به کارت کردن

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: با ساماندهی دستگاه‌های پوز اتفاقات خوبی در حوزه مالیات رخ داد، با تکمیل قانون هوشمندسازی مالیات همه تراکنش‌های بانکی حتی کارت به کارت مشمول مالیات می‌شود و دیگر تفاوتی ندارد که کارت در کارتخوان کشیده شود یا به حساب شخص ثالث واریز شود.


به گزارش اقتصاد۱۰۰، محسن زنگنه‌ ‌در گفت‌‌و‌گو با فارس ‌با اشاره به تاثیر اجرای سامانه مودیان بر دریافت عادلانه مالیات، اظهار کرد: هر میزان به سمت مکانیزه شدن و هوشمندسازی اخذ مالیات پیش رویم به طوری که دخالت انسان و سلیقه انسانی در تعیین و اخذ مالیات کاهش یابد، عدالت مالیاتی تحقق می یابد که این امر در افزایش درآمد مالیاتی و جلوگیری از فرار مالیاتی تاثیر بسزایی دارد و به کمک اصلاح بودجه و مهار تورم نیز خواهد آمد.

وی افزود: در این مسیر شرایط واحدهای صنفی و بنگاه‌های اقتصادی مختلف را نیز باید لحاظ ‌کنیم به طوری که وقتی از طریق قانون پایانه‌ها، مالیات اخذ شود، این مالیات براساس درصدی از میزان تراکنش‌ها و فهرست سازمان مالیاتی برای هر صنف اخذ می‌شود به طوری که از یک صنف ۵ درصد و صنف دیگر ۱۰ درصد مالیات گرفته می شود و آنچه باید مورد توجه قرار گیرد، لحاظ کردن شرایط اصناف و بنگاه‌های اقتصادی است.

‌زنگنه ادامه داد: برخی از صنوف گلایه‌مند هستند که براساس واقعیت، میزان سود ما از تراکنش‌های انجامی و خدمات یک درصدی است، اما آنچه سازمان مالیاتی محاسبه می‌کند، فراتر از واقعیت است‌؛ اما باید بدانیم‌ با اعتماد دولت به بنگاه‌های اقتصادی این موانع رفع می‌شود.

‌عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه امکان نظارت بر درآمد همه مشاغل وجود ندارد، بیان کرد: در ۲ سال گذشته با اصلاح قانون مالیات مستقیم و پایانه‌های فروشگاهی و همچنین ساماندهی دستگاه‌های پوز حقیقی اتفاقات خوبی در حوزه مالیات رخ داد که با تکمیل این مسیر می‌توان به سمت مالیات ستانی خودکار و هوشمند حرکت کرد به طوری که هرگونه ورود منابع به حساب‌های افراد حقیقی و حقوقی ثبت و در نهایت از مالیات واقعی مشاغل را اخذ کرد و از فرار مالیاتی مشاغل خاص و دانه درشت‌ها نیز جلوگیری کرد.

رئیس کمیته اصلاح بودجه مجلس بیان کرد: با تکمیل قانون هوشمندسازی مالیات همه تراکنش‌های بانکی حتی کارت به کارت مشمول مالیات می‌شود،‌ براین اساس دیگر تفاوتی ندارد که کارت در کارتخوان کشیده شود یا به حساب شخص ثالث واریز می‌شود و به عبارت دیگر وقتی نظارت بر حساب‌های بانکی افزایش یابد، جلوی این قضیه گرفته می‌شود.

زنگنه با تاکید بر ضرورت فرهنگ‌سازی نحوه پرداخت مالیات از سوی افراد تصریح کرد: زمانی که نظارت بر حساب‌های بانکی افزایش یابد، جلوی فرار مالیاتی گرفته می‌شود، همچنین با فرهنگ سازی باید مردم در برابر افرادی که از آنها درخواست پول نقد یا کارت به کارت برای ارائه خدمات و خرید کالا دارند، جلوگیری شود زیرا این کار برداشتن پول از جیب دولت است که منجر به کاهش منابع دولت می شود.

بنابراین گزارش اصلاح نظام مالیاتی و تمرکز بر اخذ مالیات هوشمند، یکی از رویکردهای مهم در زمینه حرکت به سمت اقتصاد سالم است؛ یکی از مشکلات جدی حاکم بر نظام مالیاتی کشور تا پیش از این، ممیز محور بودن فرآیند اخذ مالیات بود که موجب می‌شد، مشکلات فراوانی در زمینه تعیین میزان مالیات مودیان ایجاد شود و در هر حالتی، مودی خود را متضرر می‌بیند و موجب نارضایتی مالیات‌پرداز می‌شد.

با این وجود مبتنی بر مالیات‌ستانی هوشمند و بررسی جریان کالا و جریان مالی فروش مودیان، به راحتی امکان اخذ مالیات وجود دارد، از همین رو نیز ساماندهی دستگاه‌های پوز حقیقی برای رصد جریان مالی و همچنین به کارگیری از سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی برای رصد جریان کالایی به کار گرفته شد و در سال جاری با تکمیل داده‌ها و اطلاعات درون این بخش، امکان اخذ مالیات به صورت هوشمند و خارج از نظام مالیاتی ممیزمحور فراهم خواهد شد.

از طرفی با اخذ مالیات هوشمند، زمینه فرار مالیاتی نیز به حداقل می‌رسد و امکان اخذ مالیات واقعی و حقه مودیان و مشاغل خاص با درآمد کلان نیز فراهم شده است.

جشنواره سرمایه‌های میلیاردی آداک
فقط تا نیمه شهریورماه

بهترین تصمیم پرسود تابستانی خود را بگیرید‌ و خالق یک کسب وکار جدید باشید…

با تضامین ملکی و محضری مطمئن

✅ شرعی        ✅ پرسود        ✅ قانونی

× WhatsApp