راه‌های سرمایه‌گذاری در یک اقتصاد تورمی

سرمایه گذاری در تورم

فهرست مطالب

مهمترین معضلی که خانوارهای ایرانی در سال‌های اخیر با آن روبرو بوده‌اند، مساله تورم است. نرخ تورم از سال ۱۳۹۷ یعنی پس از خروج آمریکا از برجام و تشدید تحریم‌ها به شدت رشد کرده است. امسال نیز شرایط اقتصاد ایران تورمی به نظر می‌رسد و تنها در ۴ ماه سپری شده از ابتدای سال تورم ۲۵.۶درصد بوده است. اگر بخواهید معیاری از تورم سال‌های اخیر در ذهن داشته باشید، خوب است بدانید اگر مثلا سرمایه ۱۰۰ میلیونی شما از انتهای اردیبهشت سال ۱۳۹۷ نقد مانده بود، قدرت خرید آن تا پایان تیر سال ۱۴۰۱ کمی بیش از ۲۲میلیون تومان بود.

انواع بازارها برای سرمایه گذاری

۱-سرمایه‌گذاری در بانک

مناسب برای افرادی که دانش و مهارت لازم برای سرمایه گذاری در بازارهای دیگر ندارند!

بین گزینه‌های سنتی‌تر سرمایه‌گذاری، بانک به دلیل پرداخت ثابت ماهانه بیشتر مورد توجه سالمندان و میانسال‌ها قرار دارد. بانک طبق مصوبات موجود باید سالانه ۱۶درصد سود پرداخت کند. تورم بلندمدت اقتصاد ایران سالانه بیش از ۲۰ درصد است که با این حساب هر گزینه‌ای که کمتر از ۲۰ درصد (و در مواقعی مثل سال‌های اخیر خیلی بیشتر) در سال سود بدهد، نمی‌تواند قدرت خرید شما را حفظ کرده و سرمایه واقعی شما را کمتر می‌کند.

۲-سرمایه گذاری در ملک

با ۴۴درصد تورم؛ ممکن یا غیر ممکن؟
اگر یک خانوار ایرانی همه درآمدش را جمع کند و تورم هم ثابت بماند چند سال طول می کشد یک خانه ۷۵متری در مناطق متوسط تهران بخرد؟ اگر به شرایط کنونی جامعه نگاه کنیم افراد کمی قدرت سرمایه گذاری در این بازار را دارند .آخرین داده های مرکز آمار می گوید قیمت هر متر مربع واحد مسکونی به طور متوسط به مرز ۴۴.۸میلیون تومان رسیده است. براساس تعریف ؛شاخص دسترسی به تعداد سالهایی گفته می شود که فرد یا خانوار با پس انداز ۱۰۰درصد قادر به خرید مسکن می‌شود .
با فرض ثابت ماندن همه شرایط و درآمد
خرید یک واحد مسکونی ۷۵ماری در شهر تهران حدود ۴۹سال طول می‌کشد.
چگونه زمان خانه دار شدن را کاهش دهیم؟
سرمایه گذاری اصولی می تواند زمان خانه دار شدن شمارا کاهش دهد .نکته مهم در سرمایه گذاری اصولی اهمیت قانون سود مرکب است.
سود مرکب امکانی برای سرمایه کوچک شما فراهم می آورد که در طول زمان بیشتر از نرخ تورم به سرمایه تان اضافه کنید. در واقع با استفاده از بازار های سودآور دیگر می توانید عقب ماندن از تورم را جبران کنید و در مرحله بعد برای خرید ملک اقدام کنید.

جشنواره سرمایه‌های میلیاردی آداک
فقط تا نیمه شهریورماه

بهترین تصمیم پرسود تابستانی خود را بگیرید‌ و خالق یک کسب وکار جدید باشید…

با تضامین ملکی و محضری مطمئن

✅ شرعی        ✅ پرسود        ✅ قانونی

× WhatsApp