سرمایه‌گذاری در بانک، افزایش دارایی مازاد برای بانک را تسهیل می‌کند

به گزارش خبرنگار ایبنا، یکی از مشکلات بانک‌های کشور، واگذاری اموال مازاد و مولدسازی دارایی‌های راکد است، به همین منظور برای نگهداری دارایی مازاد توسط بانک‌ها جریمه‌ای در نظر گرفته شده، تا اگر بانک‌ها در زمان بندی مشخص اموال مازاد خود را واگذار نکردند جریمه شوند.

در این شرایط پرسشی پیش می‌آید که بانک‌ها از نگهداری دارایی مازاد خود چه هدفی دارند؟ آیا این نگهداری به نفع خود بانک است؟

البته گاهی بانک‌ها علاقه به فروش دارایی‌های خود دارند اما به علت ارزش بالای این دارایی‌ها، هر فرد نمی‌تواند به صورت تنها آن‌ها را خریداری کند یا حتی برای بعضی از دارایی‌ها مشتری وجود ندارد، به همین منظور بانک مرکزی برای تعیین تکلیف اموال مازاد بانک‌ها برنامه‌‌ای در نظرگرفت، که آن برنامه راه‌اندازی ۳ نوع صندوق سرمایه‌گذاری توسط بانک‌ها بود.

دراین رابطه مدتی پیش بانک مرکزی، اعلام کرد که امکان راه‌اندازی ۳ نوع صندوق سرمایه‌گذاری با عناوین صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت مختص اوراق دولتی، صندوق سرمایه‌گذاری املاک و صندوق سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان برای بانک‌ها فراهم شده است.

هدف راه اندازی سه صندوق توسط بانک‌ها، تنوع بخشی روش‌های جذب منابع به بانک‌ها و واگذاری اموال مازاد است. در این رابطه کارشناسان نظرات مختلفی ارائه می‌دهند:

محمد خبری زاد؛ کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار ایبنا، بیان کرد: مجوز راه‌اندازی سه نوع صندوق به بانک‌ها داده شده که در اصل به پشتوانه خود بانک‌ها، پول از سمت جامعه جذب این صندوق‌ها می‌شود، این اقدام می‌تواند سرمایه‌های خرد در بازار را به پشتوانه بانک جذب کند.

کارشناسان آداک آماده ارائه مشاوره رایگان و پاسخگویی به سوالات شما در مورد انواع سرمایه گذاری هستند.

جشنواره سرمایه‌های میلیاردی آداک
فقط تا نیمه شهریورماه

بهترین تصمیم پرسود تابستانی خود را بگیرید‌ و خالق یک کسب وکار جدید باشید…

با تضامین ملکی و محضری مطمئن

✅ شرعی        ✅ پرسود        ✅ قانونی

× WhatsApp