سرمایه گذاری چیست و چرا باید به آن اهمیت دهیم؟

سرمایه گذاری چیست؟

فهرست مطالب

قبل از اینکه بگوییم؛ سرمایه گذاری چیست، اجازه دهید سوال مهم‌تری را مطرح کنیم؛ آیا تعریف درستی از سرمایه‌گذاری در ذهن‌تان دارید؟ در لغت سرمایه‌گذاری همان چیزی تعریف می‌شود که قابل خرید با پول است و افراد از آن انتظار درآمد یا سودی قابل توجه دارند!
اما این مسئله در عمل کمی متفاوت است زیرا بخشی از سرمایه به فعالیت‌هایی اطلاق می‌شود که از آن انتظار کسب سود در بازه‌های زمانی مختلف متناسب با ریسک را دارند. در حال حاضر هم انواع بسیار متفاوتی از سرمایه‌گذاری‌ها را شاهد هستیم که افراد با توجه به بازارهای موجود، ماهیت سرمایه‌گذاری که انتخاب کرده‌اند و همچنین بازه زمانی مدنظرشان به سراغش میروند.
با توجه به این تفاسیر بر خود واجب دانستیم، در این مقاله ابتدا بطور واضح بگوییم؛ سرمایه گذاری چیست و در ادامه شما را در مسیر درست سرمایه گذاری قرار دهیم. پس با ما همراه باشید.

سرمایه گذاری چیست؟

به راستی سرمایه گذاری چیست؟ سرمایه‌گذاری به تبدیل وجوه مالی به یک یا حتی چندین نوع دارایی‌ میگویند که برای مدت زمانی مشخص از آن نگهداری می‌شود. مسلما برای انجام این کار به توانایی و مهارت‌هایی همچون مدیریت ثروت نیاز است. فکر می‌کنید از این توانایی برخوردارید؟ حتی اگر اطلاعات کاملی درخصوص بازارهای سرمایه و نحوه سرمایه گذاری هم ندارید هیچ نگرانی به خود راه ندهید؛ ما در هلدینگ آداک همراه شما بوده و راهنمایی‌های جامع و دقیقی را در اختیارتان قرار خواهیم داد.
از طرفی فراموش نکنید؛ سرمایه‌گذاری همان ثروتی‌ست که مجموع درآمدهای کنونی و آینده شما را شامل می‌شود. پس ارزش فعلی و مفهوم بهره مرکب نقش بسیار مهمی را در این فرآیند ایفا خواهد کرد!
مهم‌ترین مسئله‌ای که در این میان باید بدانید؛ تفاوت سرمایه و سرمایه گذاری‌ست!
درواقع هر نوع دارایی حال میخواهد به طور پول نقد، حساب بانکی، ارزهای بین المللی و حتی ارزهای دیجیتال یا به صورت طلا و غیره باشد جزء سرمایه نامیده می‌شود. این درحالی‌ست که استفاده درست و هدفمند با هدف افزایش سرمایه را سرمایه‌گذاری می‌گویند. با این تفاسیر؛ چقدر به فکر افزایش سرمایه‌تان بوده‌اید؟ ما در مقاله‌ای جداگانه بهترین راه افزایش سرمایه حتی با میزان ریسک متفاوت را معرفی کرده‌ایم. میتوانید برای مطالعه آن سری به مقاله « شناخت بهترین راه افزایش سرمایه» بزنید.

چرا باید سرمایه گذاری کنیم؟

همه ما در زندگی به دنبال رفاه و آرامش هستیم. از همین‌رو به سراغ سرمایه‌گذاری بر روی مسکن میرویم؛ بخشی از سرمایه‌مان را در حساب‌های بانکی پس انداز می‌کنیم و هزار و یک تجربه دیگر بدست می‌آوریم. اما مسئله اینجاست؛ شناخت بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری آن هم در زمان مناسب مهم‌ترین اقدامی‌ست که برای شروع در این مسیر باید انجام دهید.
اگر از من بپرسید سرمایه‌گذاری چیست میگویم؛ همان راهی‎ست که به حفظ ارزش پول آن هم در این اوضاع نابسامان اقتصادی و تورم رو به رشد کمک می‌کند. در این مسئله هیچ شکی نیست که محافظت از سرمایه مهم‌ترین وظیفه‌ای‌ست که هر فرد در این دنیای وانفسا بر عهده دارد. هیچ اهمیتی هم ندارد چه اهدافی از سرمایه‌گذاری‌تان دارید، میخواهد افزایش سرمایه باشد یا پس اندازی برای دوران بازنشستگی، در هر صورت تنها با سرمایه‌گذاری‌ست که میتوانید به اهداف مالی‌تان برسید.

سرمایه گذاری چه مزایایی دارد؟

  • در امان ماندن از تورم
  • رسیدن به آرامش فکری
  • دست یابی به اهداف مالی
    میتوان گفت؛ سرمایه گذاری همچون مانعی در مقابل تورم عمل کرده و به حفظ ارزش سرمایه کمک می‌کند. از طرفی همه ما برای آینده‌ دلخواهمان تلاش می‌کنیم و برای رسیدن به آن باید بذرش را از سنین جوانی بکاریم! محقق شدن اهداف مالی؛ حال میخواهد خرید خانه، ماشین یا هر چیز دیگر باشد، درواقع نوعی سرمایه گذاری‌ست که به افزایش سرمایه کمک می‌کند.

انواع سرمایه گذاری از نظر زمانی

گفتیم که افراد اهداف متفاوتی برای سرمایه گذاری در سر دارند و وقتی از آنها میپرسید؛ هدف‌تان از سرمایه گذاری چیست و کدام بازار را برای سرمایه گذاری انتخاب کرده‌اید؟ متوجه می‌شوید که اهداف‌شان را از نظر زمانی دسته بندی کرده‌اند. میخواهیم در این بخش انواع سرمایه گذاری از نظر زمانی را به شما بگوییم.

سرمایه گذاری کوتاه مدت

این نوع سرمایه‌گذاری همانطور که از اسمش پیداست؛ در کوتاه‌ترین زمان ممکن بازدهی مناسبی را ارائه می‌دهد. برای حضور در این نوع سرمایه‌گذاری باید شناخت کاملی از بازار مدنظرتان داشته باشید و در انتخاب بازار بسیار هوشمندانه عمل کنید. زیرا از ریسک بسیار بالایی برخوردار است.
بازارهایی مثل خرید و فروش سهام یا حتی ملک و خودرو در این نوع از سرمایه گذاری قرار میگیرد.

سرمایه گذاری میان مدت

اصلی‌ترین هدف از سرمایه‌گذاری میان مدت، رسیدن سود آن هم طی چند ماه الی دو سال است. این سرمایه‌گذاری به مراتب از سرمایه‌گذاری کوتاه مدت، کم ریسک‎تر است و شما با شناختی که طی این مدت از بازارتان بدست می‌آورید میتوانید آن را به پول تبدیل نمائید.
سرمایه‌کذاری در حساب‌های بانکی یا حتی خرید سهام نیز جزء این نوع سرمایه‌گذاری‌ها به حساب می‌آید.

سرمایه گذاری بلند مدت

این سرمایه گذاری دقیقا همان اسمش در طی طولانی مدت نتیجه مدنظر را حاصل می‌کند. اگر از صبر و حوصله لازم برخوردار نیستید؛ توصیه ما این است که به سراغ این سرمایه گذاری نروید. نکته قابل توجه اینجاست؛ برای انتخاب بازار مناسب جهت سرمایه گذاری بلند مدت باید نهایت دقت را بکار گیرید و حتی از کارشناسان و متخصصان فعال در این صنعت مثل هلدینگ آداک کمک بگیرید. آنها با تجربه‌ای که طی سال‌ها فعالیت در بازارهای مختلف بدست آورده‌اند میتوانند راهنمایی‌های کاربردی را در اختیار شما قرار دهند. چرا که بازدهی بازارها خصوصا در سرمایه گذاری بلند مدت بسیار متفاوت از سایر سرمایه‌گذاری‌هاست.
خرید مسکن، دلار، طلا میتواند از جمله بازارهای کاربردی در این نوع سرمایه گذاری باشد.

نتیجه گیری

در این مقاله بطور کامل توضیح دادیم؛ سرمایه گذاری چیست، چه مزیت‌هایی میتواند به دنبال داشته باشد و از همه مهم‌تر اینکه با فعالیت در کدام یک از انواع سرمایه گذاری میتوانیم به سود مدنظرمان برسیم و آینده و اهداف مالی خود را به واقعیت تبدیل کنیم.
مسئله اینجاست که بازارهای مالی متفاوتی در کشور وجود دارد؛ برای حضور در این بازارها در ابتدا باید میزان ریسک پذیری خود را مشخص کنید و سپس براساس بودجه‌ و صبر و حوصله‌تان، به سرمایه گذاری بپردازید. توصیه ما این است که برای دریافت بهترین نتیجه، قبل از شروع و ورود سرمایه‌تان به انواع بازار، مشورتی را با کارشناسان و متخصصان هلدینگ آداک انجام دهید. آنها از جزئیات و مسائلی آگاهند که ممکن است از چشم شما پنهان مانده باشد.

 

کارشناسان آداک آماده ارائه مشاوره رایگان و پاسخگویی به سوالات شما در مورد انواع سرمایه گذاری هستند.

جشنواره سرمایه‌های میلیاردی آداک
فقط تا نیمه شهریورماه

بهترین تصمیم پرسود تابستانی خود را بگیرید‌ و خالق یک کسب وکار جدید باشید…

با تضامین ملکی و محضری مطمئن

✅ شرعی        ✅ پرسود        ✅ قانونی

× WhatsApp