مزایای همکاری با هلدینگ سرمایه‌گذاری

هلدینگ سرمایه گذاری

فهرست مطالب

درباره هلدینگ سرمایه گذاری چه میدانید؟ این قبیل از شرکت‌ها را باید یک نهاد تجاری دانست که از ساختارهای سهامی با مسئولیت محدود برخوردارند. بطور معمول چیزی را تولید نمی‌کنند، خدماتی را ارائه نمی‌دهند و درواقع قادر به ارائه هیچ عملیات تجاری نیستند. مفیدترین کاری که یک شرکت هلدینگی انجام می‌دهد، سرمایه گذاری در سهام سایر شرکت‌هاست. مثلا شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس یک هلدینگ پتروشیمی و شیمیایی‌ست که سهام آن جزء باارزش‌ترین سهام‌ها در بازار بورس بوده و تاثیری مستقیم بر شاخص کل بورس دارد. از جمله دیگر هلدینگ‌ها باید به هلدینگ آداک اشاره کرد که در طی چند سال گذشته با سرمایه‌گذاری‌های نتیجه بخش، سرمایه گذاران زیادی را به سودهای کلان رسانده است.

با توجه به اهمیت آشنایی با فعالیت هلدینگ سرمایه گذاری، میخواهیم در ادامه این مقاله توضیحات کامل‌تری را در این زمینه خدمت شما ارائه دهیم. پس با ما همراه باشید.

هلدینگ سرمایه گذاری چه ساختاری دارد؟

هلدینگ‌ها از طریق مالکیت سهام به کنترل فعالیت شرکت‌های تابعه خود میپردازند و به هیچ عنوان به صورت مستقیم در فعالیت‌های تجاری حاضر نمی‌شوند. معمولا این هلدینگ‌ها هستند که کنترل بیش از ۵۰ درصد شرکت‌های زیرمجموعه را برعهده دارند و اگر فعالیت‌های دیگری غیر این را در پیش گیرند، نمیتوان به آنها هلدینگ سرمایه گذاری گفت و صرفا یک شرکت سرمایه گذاری هستند!

این شرکت‌ها اسامی بسیار متفاوتی دارند. مثل شرکت دارنده، شرکت کنترل کننده، شرکت مادر، شرکت صاحب سهام، شرکت اصلی و غیره. تاکنون با کدام یک از انواع این اسامی روبرو شده‌اید؟ میدانید که هلدینگ آداک یکی از انواع هلدینگ‌های فعال در ایران است که توانسته با سرمایه گذاری درست و اصولی و با مدیریت حساب شده، سهام بسیاری از شرکت‌ها را افزایش دهد و سودهای کلان را به جیب سرمایه گذاران واریز نماید؟

البته سهام‌های مدیریتی از تعریف متفاوتی برخوردارند؛ اما اگر بخواهیم به شرکت‌های سرمایه گذاری در ایران و نحوه فعالیت آنها نگاهی بیاندازیم؛ اکثر آنها اعم از نفت و گاز پارسیان، بانک‌ها و غیره صرفا به کنترل سرمایه میپردازند و از همین‌رو نام هلدینگ را با خود یدک میکشند.

انواع شرکت های هلدینگی

این روزها در دنیای بسیار شگفت انگیزی زندگی می‌کنیم. سهامداران و سرمایه گذاران همواره به دنبال سود بیشتر هستند و برای رسیدن به خواسته خود مسیرهای متفاوتی را طی می‌کنند. مثلا با انواع مختلف هلدینگ سرمایه گذاری در ارتباط هستند و براساس نیاز و بودجه و البته مدت زمانی که به سود سرمایه‌شان احتیاج دارند، به سراغ آنها میروند. بیایید انواع شرکت مادر را بشناسید تا سرمایه گذاری برای شما راحت تر شود:

  • شرکت کنترل کننده:

این نوع از شرکت‌ها بخشی از سرمایه‌شان را به خرید سهام در سایر شرکت‌ها اختصاص می‌دهند و عملیات بازرگانی نظیر خرید و فروش را پیش میبرند.

  • شرکت دارنده:

این نوع از هلدینگ‌ها همانطور که از اسمشان پیداست؛ تمامی سرمایه‌ای که در اختیار دارند را صرف خرید شرکت‌های دیگر میکنند و هیچ فعالیت بازرگانی یا خرید و فروشی را آغاز نمیکنند.

  • شرکت های تابعه کاملا متعلق

هلدینگ‌ها در شرکت‌هایی که تماما به خودشان تعلق دارد، صرفا نقش نظارتی را ایفا می‌کنند. شاید در تصمیمات مدیریت نظارت کنند اما به هیچ عنوان دخالتی در فعالیت‌های روزمره شرکت های تابعه ندارند.

این مسئله را همواره به خاطر داشته باشید؛ یک هلدینگ صرفا با هدف کنترل شرکت‌های دیگر فعالیت خود را آغاز می‌کند. البته این امکان نیز وجود دارد که مالکیت دارایی‌هایی نظیر علائم تجاری، سهام، املاک و مستغلات و غیره را نیز در اختیار داشته باشد.

چرا در شرکت های هلدینگ سرمایه گذاری کنیم؟

تا اینجا به اندازه کافی درخصوص فعالیت هلدینگ سرمایه گذاری صحبت کردیم. اما چرا سرمایه گذاری در هلدینگ‌ها تا این اندازه اهمیت دارد؟ مزایای همکاری با این شرکت‌ها در چیست؟

یکی از مهم‌ترین مزایای این شرکت‌ها، محافظت از سرمایه در برابر ضرر و زیان است. یعنی حتی اگر یکی از شرکت‌های تحت کنترل هلدینگ سرمایه گذاری دچار ورشکستگی شود، شاید سرمایه و ارزش خالص هلدینگ خدشه دار شود، اما از نظر قانونی به هیچ عنوان ملزم به پرداخت مطالبات طلبکاران شرکت ورشکسته نیست!

اجازه دهید مثالی را شرح دهیم: گاهی یک شرکت تابعه میتواند صرفا نام تجاری و علائم تجاری یک شرکت و شرکت مادر دیگر، املاک و مستغلات آن را در اختیار داشته باشد. این تاکتیک اغلب با هدف محدود کردن مسئولیت مالی و حقوقی شرکت هلدینگ انجام میگیرد. حتی این امکان وجود دارد که یک هلدینگ سرمایه گذاری با بهره گیری از استراتژی‌ها در بخش‌های تجاری خود خصوصا در حوزه قضایی، هزینه‌های مالیاتی را به طور قابل توجهی کاهش دهد.

فکر میکنید مزایای هلدینگ های سرمایه گذاری به اتمام رسیده است؟ باید بگوییم که این دسته از شرکت‌ها حتی میتوانند با بهره گیری از منابع خود، هزینه سرمایه عملیاتی موردنیازشان را نیز کاهش دهند. درواقع آنها تعهد پرداخت وام شرکت تابعه خود را برعهده میگیرند و سپس با حمایت مالی آن شرکت، در راستای پیشرفت آن تلاش می‌کنند.

نتیجه گیری

در این مقاله تلاش کردیم شما را با مفهوم هلدینگ سرمایه گذاری و همچنین تفاوت مهمی که بین شرکت‌های سرمایه گذاری آن وجود دارد آشنا کنیم. بطور خلاصه بگوییم؛ اصلی‌ترین هدف شرکت هلدینگ از خرید سهام شرکت‌های مختلف، مدیریت و نظارت کامل بر تصمیمات و فعالیت آن شرکت‌هاست. آنها به هیچ عنوان در فعالیت‌ها و چگونگی انجام آنها دخالت نمی‌کنند. هلدینگ‌های بسیار زیادی در بازار سرمایه وجود دارد، از جمله هلدینگ سیمان، معدن، آداک و غیره که هرکدام با برنامه و استراتژی خود تلاش می‌کنند بهترین و باکیفیت ترین خدمات را به مشتریان ارائه دهند.

اگر که فکر میکنید آماده سرمایه گذاری و همکاری با هلدینگ‌های سرمایه گذاری هستید، توصیه داریم همین الان به بخش تماس با ما بروید و با کارشناسان و متخصصان هلدینگ آداک ارتباط برقرار کنید. آنها راهنمایی‌های کامل و دقیقی را در این راستا در اختیار شما قرار خواهند داد.

کارشناسان آداک آماده ارائه مشاوره رایگان و پاسخگویی به سوالات شما در مورد انواع سرمایه گذاری هستند.

جشنواره سرمایه‌های میلیاردی آداک
فقط تا نیمه شهریورماه

بهترین تصمیم پرسود تابستانی خود را بگیرید‌ و خالق یک کسب وکار جدید باشید…

با تضامین ملکی و محضری مطمئن

✅ شرعی        ✅ پرسود        ✅ قانونی

× WhatsApp